Tvorba webů na Joomla! CMS

Joomla je můj (nejen :)) nejoblíbenější CMS, je-li řeč o "větších" redakčních systémech (Drupal, Wordpress...). Je to opravdu mocný open-source redakční systém, na kterém lze postavit web jakékoliv velikosti - od nejmenších po obrovské. Na malé weby je Joomla ale až zbytečně moc silný nástroj, v takové situaci volím redakční systém GetSimple.

Výhody CMS Joomla!

 • kompletní PHP framework
 • velká komunita
 • opravdu mocný nástroj - pro tvorbu velkých webů i eshopů
 • obrovská funkcionalita
 • stabilita - systém je vyvíjen už několik let a vývoj stále pokračuje
 • bezpečnost - díky stálé podpoře a vývoji

Joomla je skutečně hojně používaný redakční systém a díky této komunitě pro Joomlu existuje přes 10.000 různých rozšíření. Proto na Joomle je možné udělat téměř cokoliv, např.:

 • velké (nejen) firemní weby
 • menší až středně velké eshopy
 • firemní support helpdesk
 • diskusní fóra
 • řada dalších možností

Mé zkušenosti s Joomla!

Pro Joomlu jsem napsal několik modulů a pluginů pro rozšíření funkčnosti a řadu dalších (i komponent) jsem upravil našim potřebám. Z toho všeho jsem připravil dema pro firemní weby, responsivní magazíny a eshopy, a pro všechny tyto produkty jsem také vytvořil hned několik variant šablon. K tomu všemu jsem zmigroval několik starších Joomla webů běžících na verzi 1.5 do aktuální 2.5 verze.

Joomla rozšíření, která jsem naprogramoval

 • VM Alternative Products Modul - modul do detailu produktu VirtueMart, který vypíše alternativní produkty k aktuálnímu na základě přidělení do kategorií, s řadou nastavení
 • VM Alternative Categories Modul - modul do detailu produktu VirtueMart, který automaticky vypíše alternativní kategorie, tedy kategorie "související" (záměrně v úvozovkách), ke kategorii, ve které se produkt nachází
 • VM Category Navigation Modul - modul do výpisu kategorie, který pod popisem kategorie produktů vypíše vždy přehlednou navigaci pro snadnou, přehlednou intuitivní orientaci na webu skrz libovolný počet úrovní kategorií
 • VM Products Listing Module - vylepšený modul dodávaný s VirtueMartem pro výpis produktů, nyní lze vypsat libovolný počet produktů pouze dle ID i libovolný počet produktů vybíraných automaticky (nejprodávanější, nejnovější, akční...) a dokáže také zobrazit příznak "Akce", opět s řadou nastavení, co vše chceme a nechceme zobrazit (cenu, fotografii, popis produktu...)
 • K2 Google Authorship Plugin - plugin pro snadnou implementaci Google Authorship do komponenty K2 v CMS Joomla!, která přesáhla přes milion stažení
 • Zopim Chat Plugin - plugin pro snadnou implementaci Zopim Chatu do Joomla CMS
 • VM Tracking Codes Plugin - velmi mocný analytický nástroj, tento plugin vloží do děkovné stránky po dokončení každé objednávky měřící kódy Google Ecommerce Tracking, Google Adwords měření konverzí, Zbozi.cz měření konverzí a Heureka.cz měření konverzí - velmi snadno s řadou nastavení přímo v pluginu pro Joomla! CMS / VirtueMart
 • VM Products Into Content Plugin - opět velmi podařený plugin, který kamkoliv do obsahu (článků, popisů produktů...) vloží libovolný produkt a to jednoduchou syntaxí {loadproduct id} - není třeba nikam klikat, nic nastavovat, přesto jsem ale nastavení přidal, aby každému plugin vyhovoval
 • VM GTM - šikovný plugin, který se postará o vše, co potřebujete pro funkčnost Google Tag Manageru, Google AdWords Dynamický Remarketingu a Google Analytics Ecommerce Trackingu. Alespoň ze strany webu, implementace v GTM administraci samozřejmě součástí pluginu být žádným způsobem nemůže.

Žádné z těchto rozšíření není volně dostupné ke stažení, jedná se o moji tvorbu ve firmě WebPrezent a rozšíření jsou dodávána pouze jako součást celého webového řešení.

Reference - vytvořil jsem na systému Joomla!

WebZpravodaj

WebZpravodajMůj první pořádný kontakt s redakčním systémem Joomla. Hromada práce a vznikl tento šikovný "poraďte mi" portál, kde jsem mimochodem jedním z autorů článků, na které mi už ale zbývá pramálo času. Moje práce byla zde jasná od začátku - předělat šablonu JA Mitius od JoomlaArt (jejíž použité zde bylo zcela zbytečné a přineslo více komplikací než přínosů) a kompletně celý web nastavit, vytvořit/nainstalovat a nastavit nutné moduly a komponenty a napsat pár pořádných článků, které stále přibývají.


Ráj Šatů

Ráj Šatů Nádherný web s velkými ambicemi. Před jeho tvorbou jsem byl s Joomlou již velký kamarád a tak nebyl příliš velký problém tento web vytvořit, ačkoliv to nebylo úplně jednoduché, hlavně kvůli šablonovitém ne zcela modulárním systému struktury článků komponenty K2. Nicméně web se povedl a může už jen zářit. Co jsem na něm udělal já? Vše kromě grafického návrhu.


Mandala Spa

Mandala SpaMohutnější web o relaxačním a kosmetickém centru Mandala Spa v Praze. Velmi povedená práce grafika je jasná, ale i v kódování jsem měl co na práci - především složitý formulář na detailu položky. Mandala Spa běží na redakčním systému Joomla.


Jeřáby Malina

Jeřáby MalinaZde mou prací bylo jediné - zmigrovat stařičký web na Joomle 1.5 na Joomlu 2.5, tedy úpravy databáze a překódování celé šablony.


Servis Malina

Servis MalinaZde mou prací bylo to samé jako v předchozím případě, zmigrovat stařičký web na Joomle 1.5 na Joomlu 2.5, tedy úpravy databáze a překódování celé šablony pro podporu T3 frameworku.


Díly Malina

Díly MalinaA do třetice všeho dobrého, třetí web v sérii migrací - migrace stařičkého webu na Joomle 1.5 na Joomlu 2.5, tedy úpravy databáze a překódování celé šablony do modernějšího kabátku T3 frameworku.


Dental Ordinace

Dental OrdinaceEshop s potřebami všech doktorů se zaměřením na dentisty. Eshop již běhal na Joomle 1.5, šikovný grafik navrhl kompletní redesign webu a na mě spolu s kolegou pak bylo postarat se o to, aby web běhal na Joomle 2.5 s novým VirtueMartem 2 již v novém designu s vylepšením původní funkčnosti a použitelnosti. Velmi náročná migrace eshopu s tisíci položek se ale nakonec zdařila.


Afrodit

AfroditEshop s oblečením vytvořený na Joomle 2.5 v kombinaci s komponentou VirtueMart 2. Web se stále zlepšuje pro co nejvyšší spokojenost obou stran, speciálně pro něj jsem naprogramoval většinu svých Joomla rozšíření a práce přináší své ovoce rostoucím počtem zákazníků v obchodě, kde stále přibývají další a další kousky módního oblečení - již jich je několik tisíc.

 
This website uses cookies for ads, just like any other website. Further information