Tomáš Janeček and WebZpravodaj.cz

Sometimes I write articles for WebZpravodaj.cz (WebNews if you wanna understand the name). Those articles are a bit more extended that took me a while to write, usually 4-6 hours.

WebZpravodaj.cz is mostly my work - everything except the graphical design was done by myself, using Joomla CMS and K2 component.

Google Drive - sdílené úložiště pro počítače i mobilní zařízení

10.09.2013

Mít počítač, notebook, mobil i tablet a jednu sdílenou paměť - to je stále z říše snů. Google Drive, česky Disk Google, se tomuto ideálu ale velmi blíží. Jedinou nevýhodou je částečná nutnost připojení k internetu pro přístup k souborům, díky rozšířenosti Wi-Fi ale v poslední době není problém ani s tím. Mobilní aplikace Google Drive dokonce přístup k souborům offline (bez internetu) umožňuje, s tím však souvisí drobné neduhy. Pokud nepotřebujete obrovský diskový prostor, Google drive je zdarma. Jak to funguje a jaká jsou omezení, ptáte se?

Číst dál...

Návod na Trello - pracujte efektivně

09.09.2013

Trello získává na popularitě a s přibývajícím počtem uživatelů přibývají i ti čeští. A pro ty, kteří si s Trellem kvůli angličtině či něčemu jinému zkrátka neporadí, jsou naše články. Nejprve jsme si pověděli, co je Trello, a pak ukázali, jak se do Trella zaregistrovat a jak ho nastavit. Nyní si posvítíme na samotné používání Trella - od tvorby organizace, nové tabule a lístečků / kartiček až po přiřazování uživatelů a nastavování barevných štítků.

Číst dál...

Jak začít používat Trello a jeho nastavení

06.09.2013

Pokud znáte Trello, tento průvodce vás provede celou registrací a základním nastavením všeho důležitého. Jestli Trello ještě neznáte, přečtěte si v našem předchozím článku, co je Trello. Pak už se jen zaregistrujete a krok po kroku si projdeme, co je třeba znát. Tento mocný nástroj řízení projektů je ale velmi intuitivní, nic složitého se tedy nebudete muset učit. V tomto návodu si ukážeme, jak se do Trella zaregistrovat a jak nastavit důležité.

Číst dál...

Co je Trello - představení

05.09.2013

Trello je webová aplikace pro řízení projektů a plánování práce v týmech. Nebo také pro studenty na plánování času úkolů. Vytvoříte si nástěnku pro jeden projekt, projektu přiděláte několik sloupců pro lístky (např. nápady, udělat, právě dělané, hotové) a postupně si přidáváte lístky, abyste něco nezapomněli udělat. Když něčem zrovna pracujete, přesunete lístek do sloupečku "právě dělané" a tým ví, že tato činnost je už zabraná. Hotovou věc přesunete do hotových a získáte perfektní přehled. A tomu máte kalendář, přiřazování lidí k úkolům a navíc je tato služba zcela zdarma. Nezní to pěkně?

Číst dál...

Endomondo - záznam trasy, měření času a spálených kalorií při sportu

03.09.2013

Chcete jezdit na kole nebo běhat a pořídit si záznam trasy, změřit délku trasy, čas a třeba navíc i počítat spálené kalorie? Pak je Endomondo Sports Tracker pro vás to ideální. Aby toho nebylo málo, dokonce vám podle vaší tělesné stavby určí, kolik jste toho vypotili. A ke všemu vás dokáže motivovat - ukazuje vám vaše aktuální rekordy v jednotlivých sportech, abyste je sami chtěli překonat. Sdílí vaše výsledky na Facebook a sám je takovou menší sociální sítí. A dá se používat i bez internetu a GPS - takové je Endomondo pro Android a iOS, které je k dispozici i ve verzi zdarma.

Číst dál...

HTML podpis e-mailu s grafickým obrázkem v Mozilla Thunderbird

29.08.2013

Vrtá vám hlavou, jak mít ve svém e-mailovém podpise pěkný text, který má styl a třeba i obrázek? Ať už chete mít v podpisu firemní logo nebo jen chcete mít svůj automaticky vkládaný podpis pěkný, návod najdete zde. Sice je mířený především pro emailového klienta Mozilla Thunderbird, ale velmi podobný postup bude i např. v Microsoft Outlook i jiných programech tohoto typu.

Číst dál...

Jak otevřít CSV soubor v OpenOffice

08.08.2013

Soubory CSV (*.csv) nejsou nic jiného než velmi jednoduché tabulky. Zkratka CSV pochází z anglického "Comma-Seperated Values", čili hodnoty oddělené čárkami - nic jiného, čirá jednoduchost. A to je přesně to, co dělá tyto tabulky tak často používanými - např. při hromadném exportu dat z webových aplikací. 

Číst dál...

Jak otevřít soubor v požadovaném programu

08.08.2013

Už jste si někdy lámali hlavu s tím, jak otevřít daný soubor v nějakém konkrétním programu? A ono to nešlo, i když jste měli nainstalovaný vhodný program pro daný typ souboru? Už si hlavu nelamte, přečtěte si náš návod. K dispozici vám jsou hned 3 různá řešení a vždy dosáhnete stejného požadovaného výsledku.

Číst dál...

Joom!Fish návod - jak přeložit web na Joomla 1.5

08.07.2013

Udělat web vícejazyčný je levnější a méně náročné než dělat web celý znovu, jen v jiném jazyce. A proto existují komponenty pro Joomlu jako je Joom!Fish, které dokáží přeložit veškerý obsah na webu - titulky modulů, stránky s obsahem, názvy kategorií, články, menu... a to vše i pro klíčovou komponentu K2. Není třeba kopírovat celé tabulky databáze a dokonce i po přeložení můžeme instalovat další komponenty, které budeme překládat později. Jak na to, ptáte se?

Číst dál...

Návod na užitečné GetSimple pluginy

02.07.2013

Samotný GetSimple je dostatečně mocný redakční systém, aby posloužil menším webům. Proč si ale jeho funkce ještě neobohatit o funkční kontaktní formuláře bez vlastního psaní PHP kódu, manažery novinek, abyste mohli psát články do určité rubriky na vašem webu? Jedině, že byste je nepotřebovali. Pokud je ale potřebujete nebo byste je rádi na svém webu uvítali, zde se dozvíte, jak. Napovím, že k tomu poslouží GetSimple pluginy. Jsou opět psané v PHP, takže mírné úpravy ani nejsou nikterak náročné. Plugin na formuláře se jmenuje p01-contact a plugin na spravování novinek je News Manager.

Číst dál...

Jak vytvořit nebo upravit šablonu GetSimple

02.07.2013

Když už nyní víme, co je redakční systém GetSimple, mnozí by ho rádi vyzkoušeli. Proto jsme si názorně ukázali, nejen jak nainstalovat GetSimple, ale také jak ho používat. Když jsme se dostali až sem, máme redakční systém, můžeme mít na něm už i web s použitím základních šablon Innovation nebo Cardinal. Co se dnes cení nejen u webů je ale originalita, v grafickém designu to platí dvojnásob. Jak udělat originální grafický design necháme na vás, když už ale svůj web v nějaké podobě vytvoříte, ukážeme si, jak vytvořit šablonu GetSimple s vaším designem.

Číst dál...

Návod na GetSimple - redakční systém zdarma

02.07.2013

Chcete mít i vy na svém serveru zajímavý, nápaditý a přitom pokud možno co nejjednodušší redakční systém? Jste tu správně. GetSimple jsme si již krátce představili v článku "Co je redakční systém a k čemu slouží", nyní ale půjdeme skutečně do detailů. Jen pro stručné zopakování, GetSimple CMS je open-source redakční systém o dvou megabytech, který nabízí veškeré možnosti, které běžný člověk s webem průměrné i nadprůměrné velikosti potřebuje. Navíc je k dispozici řada pluginů kdybyste náhodou nějakou funkci postrádali.

Číst dál...

Co je redakční systém a k čemu slouží

02.07.2013

Přestože HTML není žádná velká věda, ovládá jej jen malá část populace. Drtivá většina internetových uživatelů si vystačí s kliknutím na ikonku prohlížeče a tím, že "jsou na internetu". Lidí, kteří umějí aktivně vytvářet internetový obsah pomocí jazyků (HTML, PHP, Java...), je tedy na poměry populace málo, což dalo za vznik redakčním systémům.

Redakční systém je v angličtině Content Management System (CMS, česky "Systém pro správu obsahu"), což vypovídá o jeho funkci mnohé.

Číst dál...

Jak vytvořit vlastní ikonu programu nebo složky

30.06.2013

Děti nemají rády knihy bez obrázků z nějakého důvodu - neupoutají je. Obrázky hýbou světem už od našeho dětství a i v dnešní době počítačů mají čím dál větší význam. Ikony téměř všech složek jsou ve Windows stejné a proto musíme pracně číst názvy. Není nad to mít rychlý přehled, tak proč si neodlišit právě ikony, nebo si alepoň nezkrášlit obrázky u aplikací a složek? Odpověď bychom hledali těžko, zvlášť, když je to tak jednoduché. Tak pojďme na to.

Číst dál...

XAMPP návod - server ve vlastním počítači

24.06.2013

Pojem server někomu neříká vůbec nic, někdo tuší, jiný ví, a jistě je také někdo, kdo by chtěl vědět více. Abychom mohli něco zkoušet na serveru, musíme být stále připojení k internetu, což byl, pro někoho stále je, problém. Proto apache friends (apačští přátelé) vytvořili projekt XAMPP, který umožňuje snadno a rychle vytvořit server z jakéhokoliv počítače a přímo na něm testovat weby, webové aplikace, redakční systémy a další software bez jakýchkoliv omezení operačního systému nebo uživatele. A pokud nevíte, jak si s XAMPPem poradit, následující text by vám měl pomoci.

Číst dál...

 
This website uses cookies for ads, just like any other website. Further information