Jak zrychlit Mozillu Firefox

Jak zrychlit Mozillu Firefox

Až donedávna jsem používal jako svůj hlavní prohlížeč Operu. Proč, když její zastoupení je stova 5%? Je svižná, rychlejší než Firefox. A ani Firefox není úplně pomalý, zvlášť když běží na SSD. Ale i tak mě menší rychlost (skoro bych řekl pomalost) Mozilly zarážela a proto jsem pátral po přičinách a jejich řešení.


Zajímala mě problematika těchto tří bodů:

  • Pomalé zapínání
  • Pomalé načítání stránek
  • Pomalé scrollování kolečkem myši

Řešení? Tady je.

Pomalé zapínání Mozilly Firefox => Firefox Preloader

Asi největší kámen úrazu celého FireFoxu. Na rychlém SSD se mi FireFox zapínal až 3-4 sekundy po kliknutí, naprosto iritující záležitost. Na běžném HDD musí být tento čas ještě mnohonásobně delší, což musí otravovat ještě více. S následujícím řešením se mi FF zapíná pouze zlomek sekundy.

Naštěstí totiž existuje řešení zvané Firefox Preloader. Jedná se o aplikaci, která se zapíná ihned po startu a drží v operační paměti klíčové komponenty Mozilly Firefox, takže každé zapnutí Mozilly vyžaduje už jen minimum dalších dat, které se musí do RAM zavést. V operační paměti po startu zabírá něco přes 100 MB, což není při dnešním standardu 8 GB vůbec mnoho, a za rok vám ušetří dlouhé hodiny času  :)

Firefox Preloader stáhnete na této adrese. Po stažení jej pouze nainstalujete a nastavíte, aby se zapínal automaticky (auto) po spuštění (startup).

Pomalejší načítání stránek

Pokud máte pocit, že se vám stránky načítají trošku pomaleji a není chyba ve vašem připojení, můžete zadat do pole adresy následující příkaz:

about:config

Vyskočí na vás upozornění, to však můžete s čistým svědomím ignorovat, pokud nebudete měnit více než pokrývá tento článek. Objeví se seznam různých nastavení, kde vyhledejte následující dvě položky:

network.http.pipelining
network.http.proxy.pipelining
network.http.pipelining.maxrequests

Pipelining i proxy.pipelining nastavte na TRUE a maxrequest na 8, výchozí hodnoty jsou false a 32.

Jak poznamenal bystrý čtenář, v článku The Truth About The Firefox Pipelining Trick je skvěle vysvětleno, jak pipelining funguje. V zásadě jsou HTTP požadavky sekvenční, tedy probíhají jeden za druhým. Pomocí pipeliningu lze však umožnit simultánně podat až 8 požadavků najednou. Ano, nesnažte se nastavit větší číslo než 8, nebude to mít žádný efekt. Informace potvrzena i zde.

Pomalé scrollování

Další a naštěstí poslední věc, která mě na FF velmi štvala, bylo pomalé scrollování. Div mi kolečko myši neodešlo do věšných lovišť, jak jsem mu musel dávat zabrat, abych se vůbec někam doscrolloval. Dokonce bylo rychlejší myši dojet na scrollbar na pravé straně okna a tahat posuvníky ručně, než používat kolečko myši. To ale značně zneefektivňuje práci a proto jsem na support fóru Mozilly Firefox vyhledal řešení.

Opět je třeba zadat do řádku s adresou klíčovou frázi

about:config

Upozornění, které se vám může zobrazit (nemáte-li zobrazování vyplé) můžete opět ignorovat a pouze jej odkliknout. Pak už jen vyhledejte položky:

mousewheel.enable_pixel_scrolling
mousewheel.min_line_scroll_amount

Pixel_scrolling nastavte na FALSE a problém se částečně vyřeší. Pokud ale i přesto máte pocit, že scrollování není stále dost rychlé - krok každého pootočení je stále dost malý, nastavte ještě hodnotu scroll_amount na 25 nebo o něco více. Zkoušel jsem i hodnoty jako 100, to už je ale přehnané.

Závěrem

Veškeré změny v about:config se projeví ihned, takže můžete nastavit příslušnou hodnutu a okamžitě vyzkoušet, jestli vám vaše nové nastavení sedí. Věřím, že se najde řada lidí, kteří návod na takovouto maličkost a přitom veledůležitou věc uvítají.

<< Zpět na výpis článků


Write a comment
 If you cann't see the verification code clearly.
Type the characters into the text field below(*)
 
This website uses cookies for ads, just like any other website. Further information