Počítač se třemi monitory (eyefinity systém) je jedna z nejlepších technologií poslední doby, kterou nám dalo AMD. Když jsem před pár lety četl článek "TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte!", věděl jsem, že takový musím mít jednou taky. Rok se s rokem sešel a je to tu, splnil jsem si sen :)
Proč chtít eyefinity?
To je jednoduchá otázka. Kdo může říct, že má na PC ve hrách periferních vidění? Kdo může říct, že nemusí minimalizovat okna a neomezuje ho monitor při práci? Čí screenshoty vypadají takhle? :)
Jak to všechno probíhalo
Jako někdo, kdo má PC rád a rozumí všemu co se dá, PC jsem si chtěl postavit sám, stejně tak jako pečlivě vybrat všechny komponenty do posledního šroubku :) a tak jsem taky udělal.
Finální HW složení
Monitory | 3x AOC LCD i2757Fh 27" IPS |
Deska | Gigabyte G1.Sniper Z87 rev1.1 |
Procesor | Intel Core i5 4670K @4,5GHz |
CPU chladič | Scythe Mugen 4 |
Pasta | Artic MX-2 |
Grafika | AMD Sapphire R9 290 4GB, 512bit, 1GHz na jádře |
Primární disk | SSD Samsung 840 Evo 250GB |
Sekundární disk | HDD Western Digital Caviar Green 3TB |
RAM | Crucial Ballistix Tactical LowProfile 8GB, CL8, 1600MHz |
Case | Corsair Carbide 300R Windowed (2x fan (140mm sání, 120mm výfuk)) |
Třetí fan | 140mm Enermax UCTB14P (sání) |
Zdroj | Seasonic M12II-620 620W, modulární |
Myšák | A4Tech X-747H 3600DPI laser |
Podložka pod myš | Connect IT Battle |
Klávesnice | Zalman ZM-K300M |
Adaptéry | 2x adaptér HDMI->DVI |
Vše jsem nakoupil v místním obchodě EO Shop v Novém Bydžově a přivezl domů. Ani kufr Octavie II na to všechno nestačil a sedačky musely vypomáhat :)
A je to doma
Samozřejmě nesměla chybět fotka u toho skvostného hardware, a ani ségra nemohla zůstat pozadu. K tomu pár detailů plných těžkých krabic...
Vybalování
Leč to nevypadá, kousků HW to bylo skutečně hodně. A jeden hezčí než druhej už jenom na pohled, o výkonu ani nemluvě :)
Skříň Carbide 300R je celá perforovaná s průhlednou bočnicí, umožňuje osadit až 7 ventilátorů, s tím, že já využívám 3. Dva vepředu na sání a jeden vzadu na výfuk. Tak mám zabezpečeno, že při zapnutém počítači nebude vrchem padat dovnitř prach.
A protože se nespokojím se standardními 3,8GHz na procesoru i5-4670K, nový takt 4,5GHz musí chladit skoro kilo vážící Scythe Mugen 4. Je zajímavé, jak je box chladič vedle Scythe Mugenu malinkej. Pro perfektní přenos tepla byla použita teplovodivá pasta Artic MX-2.
Etalon celého počítače je obrovská grafická karta AMD Sapphire R9 290 Tri-X. 512 bitová sběrnice dává napovědět, že jde o opravdový high end. 4 GB pamětí se využívá těžko, ale rozhodně nikomu nevadí. Jádro tiká na 1GHz a paměti na 5200MHz efektivně, overclock na 1,1GHz a 6GHz paměti nedělá žádný problém. Proč mi zadní část plastového krytu chladiče grafiky připomíná zadní světla Lamborghini, to je mi záhadou :)
A jde se stavět
Zábavná manuální činnost, u které se dá celý počítač s trochou nešikovnosti zničit. Tou naštěstí netrpím a tak se začalo. Nejprve přišel procesor do svého socketu 1150. Dokud byla základní deska venku, nasadil se také backplate pro držení těžkého chladiče procesoru, pak ještě RAM paměti (LP, low-profile, tedy nízké, aby se vešly pod chladič procesoru), vyleštil se povrch heatspreaderu procesoru, do jeho středu se kápla kapka kvalitní teplovodivé pasty a usadil se konečně i chladič na procesor. Když tohle všechno bylo, usadila se deska do skříně. Pak se ještě přidal zdroj s modulární kabeláží, zapojily se jen potřebné kabely a hlavní část byla hotová.
Když tohle všechno bylo včetně porovnání kabelů vzadu schovaných za deskou, přišel čas na to, na co jsem se těšil nejvíc. Zasadit grafiku na své místo. S délkou 30,5cm je skutečně monstrózní a díky obřímu měděnému pasivu také pekelně těžká. Pasiv je chlazen třemi 90mm axiálními ventilátory. Celá karta zabírá 2 sloty a její chlazení je... úžasně výkonné a tiché :)
Téměř hotovo
Ještě se do skříně přidaly disky (SSD i HDD) a tak bylo v PC vše, co tam být mělo, včetně zapojení. Jen napájecí kabely 8+6 pin do grafické karty jsem zapomněl před focením srovnat/schovat, ale to je detail. Ve finále takhle neučesané samozřejmě nejsou, jsou decentně schované na sloupku šuplíků pro disky.
Schovej se kdo můžeš
Co bych to byl za člověka, kdybych nechal ve skříni kabely volně, aby překážely proudícímu vzduchu, který tam je z dobrého důvodu. A tak se všechny kabely schovaly dozadu na místo k tomu určené. Na fotografiích ještě nejsou secvaklé, ale to je detail, který si určitě domyslíte.
Posledních pár "detailů"
Připravit myšáka, to detail je. Vyndat a vyrovnat na stůl tyhle 3 krásné 27" monitory s IPS matricí, konkrétně AOC i2757fh, to už tak úplně detail není.
Můj stůl (původně připravený na 24" monitory) má ale jen metr a půl, a tak jsem si nebyl jistej, jestli se vůbec vejdou. Aby ne, když má každý 62,5cm na šířku. Díky úhlu natočení bočních monitorů, abych na všechny monitory koukal kolmo, se nakonec vešly, i když fousově :) zobrazovací plocha těchto tří monitorů má rozměry 179,3cm na šířku a 33,6cm na výšku, což tvoří gigantickou úhlopříčku 182,4cm. No nezní to skvěle? A jak to teprve vypadá... :)
Case si udělala prostor hned vedle stolu. A díky perforaci a vnitřnímu nasvícení od základní desky Gigabyte G1.Sniper Z87 dělá parádu ve dne v noci. Na fotografii to není vidět, ale deska má i přímo dva zelené neonové proužky posazené vertikálně v zadní části desky, a to z každé strany jeden.
Tak to pojďme zapnout :)
Celé stavění trvalo zhruba 3 hodiny, s tím, že to bylo víc focení a povídání si s kamarádem, než nějaká těžká práce. A když bylo vše připraveno, nezbývalo, než to prostě zapnout. Mohlo se stát, že se zapomnělo na nějaký detail, to se ale nestalo a PC úspěšně nabootoval do BIOSu, nastavil jsem, co bylo třeba pro instalaci OS z flash disku a za 5 minut byl Windows 7 nainstalován. Doinstalovalo se ještě pár nutných ovladačů (Killer síťovka, grafika...), nastavila korekce rámečků a byli jsme ready-to-go.
Počítač vypadá skvostně i bez monitorů, co se ale děje na nich, to nemá chybu. Však posuďte sami. I brácha si Counter-Strike: Source v eyefinity pochvaloval, i přes ještě vypnutou bezel correction ve hře. Grafika kalibru Sapphire R9 290 Tri-X samozřejmě nemá s rozlišením 5890x1080 žádný problém a i nejnovější hry běží na ultra detaily, jen výjimečně se musím spokojit s high :) co se týká podpory her, většinou není problém. U Counter-Strike bylo nutné manuálně nastavit, aby byl HUD na prostředním monitoru, třeba ale Sleeping Dogs (vpravo) jakožto hra z roku 2012 už většinu optimalizací má.
Závěrem
Mnoho lidí se ptá, kolik to vlastně stálo. Celé to stálo méně než nejvyšší model Apple MacBook Pro :) koho cena skutečně zajímá, najde si cenu jednotlivých komponent a všechno si spočítá. Nicméně tohle je investice, která stojí za to, pokud u počítače trávíce víc než hodinu denně.
Herní zážitky nabývají 4. rozměru (kdy už jsou ve 3D i na jednom monitoru :)). Někdo se mě ptal, proč nemám radši jednu obrovskou televizi. Ta vám neposkytne periferní vidění, to, co byste na ní viděli, je to, co vidím já na prostředním monitoru, jen ve větším.
Spotřeba této sestavy je samozřejmě vyšší, než mají kancelářské kalkulačky, ve špičkách při maximální zátěži je to hluboko pod 400W + 10-30W každý monitor (podle jasu), což není nijak vysoké číslo. V klidu má tento PC spotřebu dokonce klidně pod 100W (a to ne o málo) a při kancelářské práci či filmu není spotřeba o moc vyšší.
Je to prostě pecka, která si zaslouží nejeden like :)
Co vy na to?
Aktualizace 10.5. 2014
A aby toho nebylo málo, pro perfektní zážitky u PC je potřeba slyšet i perfektní zvuk. A tak jsem pořídil slušná sluchátka Sennheiser HD 215 a zvukovou kartu Asus Xonar DX. Výsledek? :) Bomba.
Jelikož je ale Sapphire R9 290 Tri-X dvouslotová grafika a PCI-e 1x jsou hned nad a pod slotem PCI-e 16x, PCI-e 1x pod grafikou je nepřístupný a tak nezbývalo, než ji osadit nad grafiku. Tam ale zrovna mnoho místa také není kvůli věži - pasivu procesoru. Nakonec se tam ale přecejen vešla a celkem snadno :)